Jak dobrać odpowiednią tkaninę do wnętrza
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Polskie-Firanki.pl nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Polskie-Firanki.pl

Jak dobrać odpowiednią tkaninę do wnętrza

2015-05-19

Na pewno każdy z nas ma nieraz wątpliwości co do wyboru tkaniny na dekoracje okienne. Pojawia się pytanie: „z jaką firanką moje okna będą dobrze wyglądały?”. Prawda jest taka że odpowiednio dobrana dekoracja nie tylko zmienia sam wystrój okien, ale wpływa też na ogólne postrzeganie wnętrza.

Jak dobrać odpowiednie firanki i zasłony?

Zdjęcie nr 1

Najlepiej było by zgłosić się do profesjonalnego zakładu i pokazać wnętrze, ale zazwyczaj to dużo kosztuje i trzeba poświęcić na to sporo czasu. Można to też zrobić samemu, a w tym artykule chociaż częściowo przybliżymy jak dany materiał się prezentuje i gdzie możemy go użyć.

Na początek wyjaśnijmy że nie ma żadnych standardów w dekorowaniu okien, jedynie przeświadczenie że firana musi być prosta albo podcięta, z zasłonami albo innymi dekoracjami na bokach – ale jest ono już leciwe i powoli odchodzi w niepamięć. W dzisiejszych czasach jest tyle dekoracji i pomysłów na nie że nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Kierujmy się własnym poczuciem estetyki i piękna a nie oklepanymi rozwiązaniami które sprawdzały się w czasach naszych babć.

Dowiedzmy się co nieco o najpopularniejszych dekoracjach i materiałach

Woal gładki – jest to materiał gładki, o gęstym splocie włókien. Jak sama nazwa wskazuje – materiał jest jednolity i gładki. Charakteryzuje się wysoką plastycznością, jest podatny na wszelkie ułożenia i nadaje się praktycznie do każdego rodzaju dekoracji. Najczęściej produkowany jest z bawełny, włókien sztucznych (tzw. poliestru) lub z ich mieszanki. Tkanina mało zaciemniająca, wręcz można powiedzieć nawet że jest przeźroczysta. Lekki mleczny kolor nadaje jej charakterystycznego wyglądu.Materiał występuje w kilku różnych formach, takich jak: woal haftowany, woal biały (najbardziej popularny), woal kremowy (drugi w kolejności co do popularności) oraz woal kolorowy (czerwony, zielony itp)(stosowany jako dodatki)

Zdjęcie nr 2

Woal kresz – materiał bardzo zbliżony do poprzedniego który opisywałem, z taką różnicą że jest pognieciony fabrycznie. Jest to materiał "lejący się", bardzo plastyczny i podatny na wszelkiego rodzaju ułożenia i kompozycję. Swoją popularność zdobył dzięki temu że użytkowanie go w domu lub innym miejscu jest pozbawione prasowania. Skład materiału najczęściej nie różni się od woalu gładkiego. Tkanina ta również charakteryzuje się mlecznym kolorem i wysoką przepuszczalnością światła i powietrza.

Żakard - ten typ materiału jest znany od wielu lat. Korzystały z niego nasze matki, ich matki, i kilka pokoleń wstecz. Bardzo trwały, lekko szorstki materiał z przędzy żakardowej. W większości przypadków w składzie możemy zobaczyć że jest to 100% poliester. W tym gatunku mamy jak do tej pory największy wybór wzorów (kolory zazwyczaj są: biały, kremowy lub malowany). Jeśli chodzi o układanie się materiału to zdecydowanie do łatwych nie należy (jest dość sztywny), za to odpadnie prasowanie materiału jeśli powiesimy go jeszcze jako wilgotny. Gdzie możemy zastosować żakard? praktycznie wszędzie ze względu na jego cenę, właściwości i trwałość.

Organtyna - jest materiałem który jedni kochają a inni nienawidzą. Podobnie do woalu jest bardzo plastyczna i dobrze się układa. Charakterystyczne dla niej jest to że posiada wysoki połysk i nie przepuszcza praktycznie powietrza. Firana jest bardzo przejrzysta (w zależności od wzoru!) i "śliska" co zapobiega w pewnym stopniu zabrudzeniom. Prasowanie tej tkaniny na firanki do łatwych nie należy - musimy wykorzystać małą temperaturę żelazka (bardzo łatwo przetopić materiał) i dokładnie wyprasować każde jej miejsce.

Batyst - bardzo gruby i ciężki materiał. Struktura przypomina lniane firany. Gatunek przypomina nieco żakard ze względu na nie łatwe ułożenie i bardzo dobrą trwałość podczas całego okresu użytkowania. Firana zabiera bardzo dużą ilość wpadającego do pomieszczenia światła i nieco mniej powietrza. Co do prasowania to nie sprawia zbyt wielu problemów (można robić podobnie jak z żakardem).

Markizeta - ekskluzywna tkanina która do złudzenia przypomina woal. Jest jednak kilka różnic. Jedną z nich jest to że markizeta posiada rzadszy splot, posiada również "wszyte kryształki" które mienią się pod światło (nie dosłownie wszyte kryształki - jest tylko taki efekt). Poza tym nie ma różnic.Opracowano:
Sławomir Kula
Polskie-Firanki.pl